Prejsť na obsah

Nová funkcionalita Facebooku a jej následky na Slovensku a v ďalších krajinách

Nové funkcionality Facebooku pribúdajú pomerne často, avšak väčšinou sa nestáva, že nové funkcionality prinesú len vybraným krajinám, v ktorých tým vo veľkej miere ovplyvnia situáciu, k horšiemu. Tak ako sa to stalo minulý týždeň aj na Slovensku.

Slovensko, Srbsko, Srí Lanka, Kambodža, Bolívia a Guatemala, to je šestica krajín, v ktorých sa Facebook rozhodol testovať novú funkciu Explore Feed na mobilných zariadeniach aj desktope. Na tom, že je News Feed rozdelený na dve časti by nebolo nič zlé. Problémom je že v klasickom News Feede aktuálne zostali len príspevky od priateľov a platené príspevky od stránok, ktoré používatelia sledujú. V Explore feede by ste možno čakali bežné, neplatené príspevky stránok, ktoré sledujete. Tie tam vo väčšine krajín aj nájdete. Avšak na Slovensku a vo zvyšnej pätici krajín tam nájdete vo väčšine príspevky od stránok, ktoré nesledujete, ale o ktorých si Facebook myslí, že sa vám môžu páčiť.

To zahŕňa príspevky aj niekoľko dní staré a teda dostať sa k relevantným príspevkom stránok, ktoré sledujete a ktorých príspevky si chcete pozrieť alebo prečítať, môže byť naozaj náročné. Ako dlho bude test v šiestich krajinách, vrátane Slovenska, prebiehať je otázne, hovorca Facebooku totiž podľa stránky The Next Web oznámil, že to môže byť až niekoľko mesiacov. Horšie je však to, keď sa pozriete na dosah a čítanosť slovenských médií, na ktorú poukázal novinár Filip Struhárik z Denníka N na blogu Medium.com. Organický dosah príspevkov z Facebooku sa znížil o viac ako dve tretiny a interakcie príspevkov (lajky, komentáre, zdieľania) klesli 4 násobne, čo je jasne vidieť aj na grafe poklesu interakcií v 60 slovenských najväčších médiách nižšie.

Interakcie FB SK

Podobná situácia je aj v interakciách médií v Kambodži a Guatemale. Ako sa celá situácia vyvinie vás budeme priebežne informovať.

 

Komentáre

Najnovšie