Lab Námestie SNP 25, 811 01 Bratislava, Slovakia / 2017-0216 19:00 - 21:00

Makers of Slovakia: Výrobcovia hier a hračiek

16507840_1447793475262499_3101763732893263868_n

Februárová prednáška Makers of Slovakia bude o makeroch, ktorí sa rozhodli vyrábať hračky, ktoré nie len zabavia, ale aj naučia, rozvijú kreativitu, predstavivosť a sociálne interakcie.

Na prednáške sa dozviete, ako vznikol nápad vytvoriť jednotlivé značky:MOY TOY drevene stavebnice, Dombi a Memonik a čím všetkým si museli prejsť výrobcovia slovenských hračiek pri podnikaní.

Poznáte MOY TOY drevene stavebnice?
MOY TOY je rodinná firma, tvorcom stavebníc je PaedDr. Peter Hudák, bývalý pedagóg a metodik ZŠ. Stavebnice vymyslel ešte za minulého režimu. Testoval ich na svojich deťoch, cieľom bolo zlepšovať jemnú motoriku detí, technické zručnosti a sociálne interakcie. Do výroby sa zapájala celá rodina, v 90. rokoch firma pozastavila činnosť. Až o niekoľko rokov neskôr, Peter spolu so synom Martinom, oživujú znovu stavebnice a firmu.
O tom, aké je to na Slovensku podnikať so slovenským produktom, čo šlo ťažšie a čo ide ľahšie, Vám prezradí už Peter počas prednášky.

Čo vznikne, keď architekt navrhne stavebnicu? Dombi!
Ekologické stavebnice Dombi sú ďalším príkladom toho, že hračky pre deti môžu byť navrhnuté tak, aby rozvíjali kreativitu, motoriku a fantáziu.
Autorom stavebníc je Peter Černušák, akademický architekt a profesionálny výtvarník. Stavebnice navrhol tak, aby naučil deti postaviť dom podľa plánu, postaviť základný
múr, osadiť okná, dvere, pochopiť, čo je klenba alebo ako sa stavia strecha.
Na prednáške sa dozviete, čo stálo za produkciou kreatívnej stavebnice a aké je to presadiť sa na slovenskom trhu s hračkami.

Skúsili ste už Memonik?
Memonik je hmatová spoločenská hra, ktorú si spolu môžu zahrať vidiaci aj nevidiaci. Ide o hmatové pexeso, ktoré Vám môže pomôcť pochopiť, ako sa cíti nevidiaci človek.
Designérka Nikoleta Čeligová Györe momentálne autorsky pendluje medzi slovenskou a českou republikou. V komerčnej tvorbe sa snaží zhmotniť predstavu a sny svojim zákazníkom a vniesť ich produkty do sériového života. Rada tvorí produkty s pridanou hodnotou, ktoré užívateľom ušetria čas a zároveň nesú estetickú formu. Autorka a jej dizajn získali ocenenia v Čechách aj na Slovensku.
Prednáška bude o tom ako vznikol nápad hmatového pexesa, ako pretaviť nápad do sériovej výroby, ako získať finančné zdroje na projekt, o crowfundingovej kampani, zákulisí Memoniku, aký je dôležitý tím a čo je najdôležitejšie – spoľahlivý dodávateľ nad zlato :)

MAKERS OF SLOVAKIA
je séria prednášok, predstavujúca šikovných slovenských dizajnérov, umelcov, technológov a kreatívcov. Dozviete sa o ich práci to, čo si neprečítate len tak webe. Priestor bude aj na diskusiu.

Diskusia