Prejsť na obsah

Elon Musk predstavil solárnu strechu spolu s novým úložným zdrojom energie

Známy americký vizionár Elon Musk je veľkým nadšencom obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. Najnovšie to potvrdil pred pár dňami v kalifornskom Los Angeles, kde predstavil solárne škridly vyzerajúce ako klasická strešná krytina, ktoré dokážu ukladať získanú elektrinu do nového úložného zdroja a zásobovať ňou celú domácnosť.

Okrem toho, že sa Elon Musk snaží dostať ľudí na Mars svojou vesmírnou spoločnosťou SpaceX, je aj šéfom elektromobilky Tesla Motors, ktorej cieľom je byť svetovou jednotkou medzi elektromobilmi. Okrem elektromobilov sa však zameriava aj na oblasť elektrickej energie, o čom svedčí aj energetický úložný zdroj Tesla Powerwall. Teraz však ide Musk ešte ďalej. Spoločnosť Tesla v spolupráci so spoločnosťou SolarCity, v ktorej je Elon Musk prezidentom, vyvinuli solárne škridly, ktoré sú strešnou krytinou a solárnymi panelmi v jednom.

Získaná elektrická energia sa následne bude ukladať do nového úložného zdroja s označením Powerwall 2. Domácnosti s týmto systémom tak dokážu fungovať výhradne na solárnu energiu. Ako sám Elon Musk povedal, táto solárna strešná krytina vyzerá rovnako dobre alebo ešte lepšie, ako obyčajná strešná krytina. Z diaľky pritom naozaj ani nie je vidieť, že ide o solárne škridly. Žiadna strecha pritom nebude rovnaká, pretože každá škridla bude mať svoju unikátnu potlač. Na výber sú štyri druhy solárnych škridiel s označeniami Textured Glass, Slate Glass, Tuscan Glass a Smooth Glass. Ako spoločnosť Tesla dodáva, solárne škridly budú aj vysoko odolné voči poškodeniu.

tesla-solar-roof-types

Šéf spoločnosti SolarCity Lyndon Rive potvrdil, že novinka je výsledkom spolupráce spoločností Tesla a SolarCity. Tesla sa zároveň snaží o akvizíciu spoločnosti SolarCity za 2,6 miliardy dolárov. Ako ďalej uvádza portál The Verge, akcionári oboch spoločností budú o tomto obchode hlasovať v polovici novembra.

Nový Powerwall 2 dokáže uložiť až 14 kilowatthodín elektriny pri maximálnom výdaji 7 kilowattov. Batéria má garantovaný neobmedzený počet cyklov až na 10 rokov. Powerwall 2 môže byť umiestnený na podlahe, na stene a ako vonku, tak aj vo vnútri. Využívaný môže byť na stály odber elektrickej energie alebo aj ako záložný zdroj. Elon Musk poznamenal, že všetky tri zložky využívajú solárnu energiu – solárne panely generujú elektrinu, úložné zdroje ju ukladajú a elektromobily ju využívajú tiež a jeho plán je všetky tieto produkty predávať prostredníctvom spoločnosti Tesla.

elon-musk-tesla-solar-roof

Musk taktiež oznámil, že každý rok sa len v USA postaví 4-5 miliónov striech a že solárna krytina od Tesly bude cenovo porovnateľná s klasickými strechami pokrytými bežnými solárnymi panelmi. Dostupnosť a cenu novej solárnej strechy zatiaľ spoločnosť Tesla neprezradila, rovnako ako to, ako sa bude celý systém inštalovať a fungovať. Známa je len cena nového Powerwall 2, ktorá bude 5 500 dolárov. Onedlho tak budú môcť byť domácnosti vďaka Elonovi Muskovi závislé čisto na solárnej energii.

Komentáre

Najnovšie