Prejsť na obsah

Elon Musk predstavil prvý elektrokamión Semi a nový Roadster!

Spoločnosť Tesla Motors patrí jednoznačne medzi najinovatívnejšie automobilky sveta. A na svojom štvrtkovom evente, kde predstavila horúce novinky, to aj potvrdila.

Šéf spoločnosti Elon Musk včera všetkých prekvapil, keď nepredstavil len nový elektrokamión, ktorý všetci očakávali. Okrem neho totiž predstavil aj novú generáciu modelu Roadster. A svojimi parametrami obe Tesly ohurujú. Prvé elektrické nákladné vozidlo značky má názov Tesla Semi. Na jedno nabitie dokáže prejsť 800 kilometrov a nová rýchlonabíjačka Megacharger ma dokáže za polhodinu nabíjania pridať dojazd viac ako 600 kilometrov.

Tesla Semi predok

Nadchýňa aj údaj zrýchlenia z 0 na 100 km/h, ktorý pri sa pri nákladných autách väčšinou ani neuvádza. Pri samotnom ťahači Tesla Semi to je neuveriteľných 5 sekúnd, čo je zrýchlenie bežného auta so zhruba 300 koňmi. Semi to zvládne vďaka štvorici elektomotorov, ktoré sú podobné tým z Tesly Model 3, kde je však samozrejme motor len jeden. V prípade poruchy dvoch motorov tak dokáže kamión fungovať aj na dva elektromotory. Ako uvádza Business Insider, pri náklade a hmotnosti 40 ton to dokáže Semi na 100 km/h do 20 sekúnd.

Tesla Semi bok

Zaujímavá je aj možnosť autonómneho jazdenia v konvoji, nechýba funckia Autopilot, ktorý dokáže vozidlo udržiavať v pruhu a automaticky ho zabrzdiť, kamery monitorujúce okolie vozidla a ani tvrdené čelné sklo, ktoré je omnoho pevnejšie oproti tomu klasickému. Zaujme taktiež nízky odpor vzduchu, ktorý je nižší ako u mnohých športových vozidiel. Šoférovo sedadlo je v strede kabíny, aby bol výhľad z vozidla čo najlepší. Vodič má k dispozícií dve veľké obrazovky, kde nájde všetky potrebné údaje. Na trh príde Tesla Semi v roku 2019 a rezervačný poplatok je 5000 dolárov.

Tesla Semi interier

Prekvapením štvrtkového programu však bolo predstavenie novej Tesly Roadster, ktorá príde na trh v roku 2020. No rozhodne nepôjde o ľudový elektromobil, ako sa občas nazýva nový Model 3. Cena základného modelu je totiž okolo 200 000 dolárov. Za tento balík peňazí však nový majitelia získajú v Plaid móde zrýchlenie z 0 na 100 km/h za neuveriteľných 1,9 sekundy, čo je podobné zrýchleniu Formuly 1. 400 metrov dokáže prejsť pod 9 sekúnd a maximálna rýchlosť by sa mala zastaviť na úrovni 400 km/h.

Ak si myslíte, že výkon bude v tomto prípade na úkor dojazdu, ste na omyle. Ten sa totižto pohybuje na úrovni 1000 kilometrov na jedno nabitie. Nový Roadster dokáže odviezť štyroch ľudí a taktiež odňať sklenenú strechu, ktorá sa dá uložiť do kufra. Ako uvádza Business Insider, rezervačný poplatok pri tejto novinke predstavuje slušných 50 000 dolárov a k dispozícií bude aj Founder’s séria Tesly Roadster, ktorej cenovka je na úrovni 250 000 dolárov. Čo dodať, asi len, že šéf spoločnosti Tesla Elon Musk opäť nesklamal a už teraz sa hlavne nového Roadstera nevieme dočkať. :)

Tesla Roadster predok

Komentáre

Najnovšie