Prejsť na obsah

Elon Musk odštartoval revolúciu, Tesla Energy vám dá energetickú nezávislosť!

Obnoviteľné zdroje energie, ktoré získavame napríklad zo slnka alebo vetra sa v posledných rokoch tešia slušnej obľube a starajú sa o 22% svetovej elektrickej energie. Avšak večným problémom je, že slnko nesvieti a vietor nefúka stále a preto domácnosti od tohto druhu energie nedokážu byť plne závislé. To sa však rozhodol zmeniť známy vizionár Elon Musk, ktorý odštartoval energetickú revolúciu, keď minulý týždeň na tlačovej konferencii (poháňanej samozrejme len solárnou energiou) predstavil domácu batériu s názvom PowerWall, ktorá dokáže uložiť až 10 kilowatt hodín elektrickej energie. Tá bude pochádzať predovšetkým zo solárnych panelov. Jej tvorcom je nová Muskova spoločnosť Tesla Energy, ktorá týmto zrejme odštartovala začiatok konca fosílnych palív.

Už nejaký čas je známe, že Tesla stavia obrovskú továreň na batérie pri nevadskom meste Reno a práve v tejto továrni sa budú vyrábať aj nové PowerWally. Nejde o žiadnu novú technológiu, ale o otestované líthium-iónové batérie, ktoré používa aj vo svojich elektromobiloch. Okrem domácností sa však Tesla Energy zameriava aj na spoločnosti a taktiež celé oblasti. Pre firmy je pripravené zariadenie s názvom PowerPack, ktoré dokáže uložiť až 100 kilowatt hodín a pre obývané oblasti je k dispozícii až 100 takýchto zariadení, ktoré dokážu spolu uložiť až 10 megawatt hodín, čo sú hodnoty malej elektrárne.

PowerPack

Pre zaujímavosť, na pokrytie energetických potrieb USA by bolo potrebných 160 miliónov takýchto PowerPackov a na globálne pokrytie zhruba 2 miliardy týchto zariadení, čo predstavuje úložný priestor vo veľkosti 20 biliónov kilowatt hodín. Ako samotný Musk povedal, nemenovaný klient im už zadal objednávku na 2500 takýchto 100 mWh PowerPackov. Vráťme sa však k PowerWallu, ktorý je pomerne tenký, umiestňuje sa na stenu a váži len okolo 100kg. PowerWall pre domácnosti dokáže na dobíjanie využívať aj lacný nočný prúd a v prípade výpadku prúdu dokáže fungovať ako záložný systém. Dokopy sa dá prepojiť až 9 týchto úložných priestorov, čo je spolu až 90 kWh, ktorými okrem elektriny pre dom dokážete samozrejme napríklad nabiť aj svoju jazdiacu Teslu.

Tesla PowerWall Garage

Cena systému je 3500 dolárov za 10kWh, avšak k dispozícii je aj menší 7 kilowatt hodinový, ktorý prichádza s cenovkou 3000 dolárov. Predobjednávky sú zatiaľ otvorené len pre USA s doručením k prvým zákazníkom koncom leta 2015, avšak projekt má samozrejme globálny zámer, preto Tesla Energy uvedie svoje produkty skôr či neskôr určite aj na Slovensku. Ako píše Business Insider, jedným z Muskových cieľov je podľa jeho slov aj zbaviť sa bežných áut znečisťujúcich ovzdušie, ktorých je zhruba 2 miliardy a ročne pribúda 100 miliónov ďalších.

Elon Musk Tesla PowerWall

Musk rozhodne vie čo chce a ide si za tým. To môžeme vidieť pri jeho elektromobiloch, vesmírnej spoločnosti SpaceX ale aj pri Tesla Energy, ktorá má všetky triumfy vo svojich rukách. Ľudia aj spoločnosti minú vďaka ich systému za elektrinu menej peňazí, budú energeticky nezávislí a navyše budú využívať obnoviteľný zdroj – slnečnú energiu, z využívania ktorej chce vizionár Elon Musk spraviť úplne bežnú záležitosť. A tak je možné, že vďaka jeho elektrickej revolúcii sa budú ďalšie generácie učiť okrem mien ako Volta, Tesla a Edison aj o samotnom Elonovi Muskovi, ktorý k tomu má skvele našliapnuté! :)

PowerWall

 

Komentáre

Najnovšie