Monika Rostarova / 4. februára 2015

Dream job: prečo robím so startupmi

monika.rostarova

Veľa mojich známych sa čuduje, ako môžem toľko času tráviť v práci a takmer neustále o nej hovoriť aj vo voľnom čase. Hovorili mi to viacerí, hlavne počas „vianočných prázdnin“...

Veľa mojich známych sa čuduje, ako môžem toľko času tráviť v práci a takmer neustále o nej hovoriť aj vo voľnom čase. Hovorili mi to viacerí, hlavne počas „vianočných prázdnin“ v podobe dovolenky, kedy som mala konečne čas byť nejakú dobu vo svojom rodnom meste a postretávať sa s kamošmi, na ktorých inokedy nemám čas.

Len málo z tých, s ktorými som sa stretla ale hovorilo pochvalne o svojej robote. Každý na ňu skôr frflal a bol rád, že má na Vianoce pokoj. Vtedy som si uvedomila, že patrím k tej hŕstke šťastných, lebo ma moja robota strašne baví a napĺňa.

Prečo je to tak?

Možno sme túto vec preberali v škole niekde na organizačnom správaní…neviem. Mám to ale vzaté za svoje. Pracovná spokojnosť  je daná troma premennými: ako sa v práci realizuješ, aký más kolektív a či máš dosť peňazí, aby si žil svojim životným štandardom.

Ja mám super kolegov a životný štandard minimálny :) Ale čo je vzácne, robota ma fakt napĺňa. Náš malý tím mentoruje a pomáha rôznym startupom.

Každý startup je ako živý tvor jediný svojho druhu. Má iné problémy, rieši iné otázky, dalo by sa povedať, že má svoju dušu. Vždy potrebuje MVP, biznis plán, dobrý pitch, ale jeho myšlienka je iná a unikátna. Preto je startup startupom.

Ja som v centre z toho všetkého, musím sa adaptovať do situácie, výziev a prostredia každého jedného z nich (samozrejme v rámci mojich kapacít a možností nášho tímu). Týždeň si rozdeľujem na poldni, niekedy hodiny, kedy sa snažím plne stotožniť s niektorým z ideamakerov a pomôcť mu v otázkach ohľadom biznisu a marketingu, rozhodnúť, na ktorú konferenciu teraz ísť, či neísť.

Je to super a určite nemám stereotypnú robotu ako veľa čerstvých absolventov VŠ. Naviac na startupových akciách stále stretávam ľudí, ktorí sú z mojej krvnej skupiny a čo ma teší, tieto eventy stále pribúdajú. Je to fajn trávenie víkendov a večerov, určite lepšie ako iba sedieť pri pive :)

Som človek kreatívny a potrebujem aj taký charakter práce. Dva roky som vydržala robiť na finančnom oddelení, ale to len vďaka pár super ľuďom a mojej soulmate, ktorá tam so mnou celý čas pôsobila. Teraz však môžem svojho kreatívneho ducha naplno vybúriť, čo mi prospieva. Pomáham pretvárať nejasné nápady na „must have“ produkty, tvorím ich marketingovú komunikáciu, navrhujem logá, spolupacujem s dizajnémi a veľa veľa iných vecí.

Ideamakeri sú často vnímaní ako premotivovaní blázni. Ja to však vidím inak. Sú to ľudia zapálení pre svoju myšlienku a robia pre ňu na  200% . Sme si podobní a preto sa s nimi rada stretávam a spolupracujem. Každý má svoje muchy, ja ich však musím rešpektovať a pomáhať im ukázať tú vášeň pre startup, ktorú v sebe majú.

Asi dva roky dozadu som si myslela, že ideálnym uplatnením bude pre mňa práca v  consultingu, ktorá má určite tiež veľa plusov. Veľmi sa teším, že keď som neskôr dostala na výber, zvolila som si inú cestu a teraz mám ten svoj „dream job“.

Monika Rostarova

I like learning new things. I am very sociable and outgoing. I enjoy every creative work and I love working with startups . I work in Flemio accelerator as a Marketing Manager and I am PhD candidate in Comenius University.

Diskusia