Rastislav Kuciak / 1. decembra 2014

Ako som (do)pitch-oval...

rastislav.kuciak

Úloha to bola jasná. Zobrať náš nápad a odprezentovať ho na Startup Weekend-e v Bratislave. Podmienky boli jasné a rovnaké pre všetkých. Myšlienka bola jednoznačne dobrá, lebo sme ju mali potvrdenú od investorov,...

Úloha to bola jasná. Zobrať náš nápad a odprezentovať ho na Startup Weekend-e v Bratislave. Podmienky boli jasné a rovnaké pre všetkých. Myšlienka bola jednoznačne dobrá, lebo sme ju mali potvrdenú od investorov, ktorí dali investičné prísľuby v sume prevyšujúcu 150 000 eur. Stačilo postúpiť do užšieho výberu, počas víkendu urobiť čo sa dá a v prípade úplného úspechu si vytvoriť tím na realizovanie myšlienky. A možno dokonca vyhrať. No od „možno“ som zostal poriadne ďaleko.

A takto som (do)pitch-oval: https://www.youtube.com/watch?v=84j2zG01BO4

A to doslova a dopísmena…

Absolútne som nezaujal obecenstvo a preto sa musím vážne zamyslieť prečo a zároveň si z toho zobrať ponaučenie.

Dôvody, ktoré vidím ja:

1)        Obecenstvo a zároveň aj porota boli úplne iní, ako je plánovaná cieľová skupina našej myšlienky: našou „cieľovkou“ sú ľudia, ktorí sa spoliehajú na svoje kontakty, chcú ich mať neustále „živé“ a to hlavne pre prácu a biznis… a majú ich obrovské množstvo. No ja som toto nepochopil.

Ponaučenie: nech je tvojou cieľovou skupinou pre ideu ktokoľvek, pochop, kto o tebe rozhoduje a zameraj sa na neho.

2)        Myšlienku som podal veľmi všeobecne a vágne, spoliehajúc sa na dovysvetlenie počas hlasovania, lebo „je tam toho kopec“. Ale to už akosi nenastalo. Obecenstvo sa, podľa mňa, v zásade rozhodlo už počas prezentácie.

Ponaučenie: nech je moja idea v budúcnosti akokoľvek komplikovaná a rozsiahla, nikdy to nepodám ako „z vrtuľníka“, ale radšej si vyberiem iba jednu zaujímavú funkciu a na tú sa zameriam. A už keď budem vyberať tú jednu „vec“, tak nezabudnem na svoje obecenstvo a „našijem“ tú jednu vec priamo na nich.

3)        Jazyk. Nech si kto chce myslí čo chce, keď 99% publika sú Slováci, tak myšlienka podaná v slovenčine bude zrozumiteľnejšia a jednoduchšie pochopená, ako keď to dáš aj v sebe lepšej angličtine.

Ponaučenie: keď budem môcť a nebudem vidieť žiadnu pridanú hodnotu prezentácie v angličtine pred slovenským publikom, tak to dám v slovenčine. Jedine, žeby si človek chcel potrénovať angličtinu, čo má samozrejme svoj veľký zmysel.

4)        Zameral som sa na myšlienku, ktorú som chcel rozvíjať a nie na to, že sa chcem dostať do top 12 a dostať príležitosť robiť na projekte celý víkend a dostať priestor počas záverečných prezentácií.

Ponaučenie: ak sa budem chcieť nabudúce dostať do top 12 za každú cenu a budem mať čo i len malé pochybnosti o svojom projekte a či bude „sexi“ pre publikum, tak sa naň počas prezentácie vykašlem. Dám niečo, čo mu bude aspoň náznakovo podobné, ale „sexy“ a potom myšlienku počas víkendu „dopracujem“ do pôvodnej podoby. Víkend tomu dáva priestor a nemám pocit, že je to nejako obmedzené (rozumej proti pravidlám).

Aj vzhľadom na tieto ponaučenia som mal myšlienku podať úplne ináč. Možno napríklad takto: stretol si na škole bomba kočku a mali ste spolu bomba časy? A čo ak ti kočka odíde po škole do Prahy a vaše cesty sa rozídu? Možno ju už nikdy neuvidíš, lebo nechceš. No možno ju budeš chcieť ešte niekedy vidieť… Nasadneš na vlak, že ju ideš prekvapiť. Volať budeš až tesne pred príchodom, nech je to riadne prekvapenie. Lenže čo to, jej staré číslo nefunguje, je zrušené. A teraz ti dochádza, že si mal jej slovenské číslo, ktoré asi v Prahe nebude používať a jej české číslo si nikdy nemal. Chyba lávky. Facebook alebo Twitter alebo Linkedin? Možno. Ale ak Synced, tak určite a teraz. Jej aktuálne číslo a e-mail je už v tvojom telefóne, takže vlastne ani nevieš, že aký problém si pôvodne mal mať…

Alebo ináč: Bomba kočka na diskotéke? Bomba zábava, ale ona musí ísť? Chceš číslo, ale nepočuješ ani slovo? Píše ho na papier, ale papier môžeš stratiť. Píše ti ho priamo do telefónu, ale tam sa môže predsa len pomýliť. Len to nie, veď tu ide samozrejme o celý tvoj život. A čo keby vytiahla svoju malú Synced kartičku alebo prívesok a len ti ho priložila na sekundu k telefónu? A ty to isté jej? Zajtra poobede, keď sa zobudíš a otvoríš svoju aplikáciu Synced, nájdeš tam aj jej kontakt. Už len bude dôležité, aby si si pamätal v akom poradí ti tam tvoje femme fatale včerajšieho večera dávali svoje kontakty…

Akokoľvek, víťazom gratulujem a držím palce s ich projektami. No a ja budem pokračovať so svojim projektom. A ak by sa niekto chcel pridať, tak nech napíše hello@synced.sk. Každý schopný parťák je vítaný!

Čaute,

Rasťo

Rastislav Kuciak

Väčšinou stojím na strane investora, ale mám aktivity aj priamo v začínajúcich projektoch. Mám rád dáta a ešte radšej ich spracovávam do informácií. Dobrý business case je pre mňa základ pre pochopenie nápadu a určenie jeho potenciálu.

Diskusia