Prejsť na obsah
AppleTesla

19 dôvodov prečo Apple do roka a pol kúpi Teslu za 75 miliárd dolárov

Apple ja najhodnotnejšou spoločnosťou sveta. Tesla je zase jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností na svete, hlavne vďaka svojmu vizionárskemu šéfovi Elonovi Muskovi. Preto ak by sa tieto spoločnosti spojili, bola by to zrejme neporaziteľná kombinácia a výhra pre obe strany. Ako na svojom blogu napísal známy americký investor a podnikateľ Jason Calacanis, Apple by podľa neho mal do roka a pol kúpiť Teslu za 75 miliárd dolárov. Calacanis pritom nie je žiadny začiatočník, okrem iného je aj Angel investorom v projektoch ako Tumblr, Uber, Evernote, Crossfader a v desiatkach ďalších. Calacanis však na svojom blogu uvedenú predpoveď aj pádne odôvodnil a to 19 rôznymi faktami, ktoré vám prinášame nižšie.

apple tesla

Tesla by mala tento rok priniesť na trh svoj tretí model s označením X. Jeho predchodcami bol model Roadster, ktorý bol ako prvý predstavený v júli 2006 a na trh prišiel na jar 2008. Druhým je aktuálny model S, ktorý bol predstavený v júni 2008 a v júni 2012 si našiel svojich prvých majiteľov. Model X bol predstavený vo februári 2012 a v treťom kvartáli tohto roka by mal aj prísť na trh. Najočakávanejšou Teslou však je model 3, ktorý ešte ani nebol oficiálne predstavený (predstavenie sa očakáva v najbližších týždňoch) a už sa o ňom hovorí ako o revolučnom modeli, ktorý by mal byť svojou polovičnou cenou oproti aktuálnemu modelu S (tá by mala byť okolo 35 tisíc dolárov) dostupnejším pre omnoho viac ľudí a mohol by tak posilniť globálnu vlne elektromobility. Model 3 by sa napriek zatiaľ nie oficiálne potvrdeným informáciám mal na trh dostať v roku 2018. Poďme sa však pozrieť na spomínaných 19 faktov, ktoré by mali stáť za Calacanisom predpokladanou kúpou spoločnosti Tesla Applom.

Musk tesla

1. Tesla oznámila plánovanú stavbu gigantickej továrne na batérie do jej elektromobilov, ktorá by mala vyrábať batérie do spomínaného modelu 3. Apple do svojich zariadení taktiež potrebuje batérie. A priestor by sa v tejto obrovskej továrni určite našiel.

2. CEO Applu Tim Cook je zaťažený na oblasť obnoviteľných zdrojov energie, oblasť, v ktorej je Musk ako doma. Svedčí o tom aj plánovaná výstavba Apple továrne zameranej presne na obnoviteľné zdroje v arizonskom meste Mesa.

3. Na bod dva nadväzuje aj informácia, že na Cookov príkaz postavilo Apple za 850 miliónov dolárov obrovskú solárnu elektráreň, ktorá bude zdrojom energie pre celú novú centrálu Applu.

4. Tesla sa chce dostať bližšie v ľuďom aj v oblasti energie, preto plánuje takmer 13 cm hrubé batérie zo svojho modelu S montovať ľuďom na steny garáží, keďže energia z batérie vydrží minimálne týždeň. Ľudia si budú môcť svoje batérie dobíjať solárne (Musk je prezidentom spoločnosti SolarCity, ktorá sa o dobíjanie batérií určite rada postará), alebo sa batérie môžu dobíjať aj v noci, kedy sú ceny elektriny nižšie.

5. Model S má vpredu v strede palubnej dosky veľký iPad. Nie je tu k dispozícii však mnoho aplikácií, keďže ekosystém s aplikáciami Tesla ešte nemá rozbehnutý. Pre Apple by však bolo jednoduché vymeniť displej za ten s retina rozlíšením a taktiež pre developerov vytvoriť pre Teslu palubné aplikácie (Mapy, Spotify ,Waze a ďalšie..)

apple palubovka

6. Keďže majitelia Tesiel chcú mať svoje autá dokonalé, nebol by pre nich problém zaplatiť od 50 do 150 dolárov za palubnú aplikáciu do svojej Tesly.

7. Podľa tržieb za posledný rok môže Apple kúpiť Teslu len z ročného zisku z iPhonov. A to rovno za trojnásobok jej hodnoty (tá je aktuálne cez 25 miliárd dolárov).

8. Apple story by s autom v ich strede vyzerali neskutočne dobre, čo poviete?

9. Samojazdiace autá budú o 7-10 rokov hrať prím a presne preto Apple začal s testovaním samojazdiacich áut. Spojením Applu a Tesly a vzniknutím následnej kombinácie by vzišla v tejto oblasti zrejme neporaziteľný výrobca samojazdiacich áut.

10. V tom čo Tesla robí sa s nimi nemôže porovnávať nikto iný na svete, bol by to vopred prehratý boj.

11. Google by mal o Teslu taktiež určite záujem, ale Google nad Applom nemôže vyhrať, čo sa týka dostupných prostriedkov.

12. Niekto iný by nedokázal udržať Teslu. Aj z pohľadu peňazí ale hlavne z pohľadu záruk Muskovi, že sa nič nepokazí. Dizajnový a softvérový tím Applu v spojení s globálnou distribučnou sieťou by posunuli Teslu rozhodne nahor.

13. Pre porovnanie, dizajn Googlu aj s jeho distribučnou sieťou sa na Apple nedoťahuje. Aj keď samozrejme aj Google má dáta a technológie, zdá sa, že toto momentálne pre Teslu nie je až tak dôležité, aj preto je oveľa väčším favoritom na kúpu Tesly Apple.

14. Keď na trh prídu samojazdiace autá, bude sa treba postarať o zábavu ľudí na palube, ktorí tam strávia stovky hodín ročne. Napríklad veľkými sklenenými monitormi od Apple, ktoré sú väčšie ako akékoľvek momentálne vyrábané a na ktoré si budú môcť ľudia stiahnuť z App storu stovky najrôznejších aplikácií, ktoré im spríjemnia cestu.

15. Apple by potrebovalo minimálne 6-7 rokov na to, aby prinieslo na trh svoje prvé auto. 3-4 roky na návrh a jeho skonštruovanie a zároveň 3-5 rokov na postavenie tovární, ktoré by zvládli masovú výrobu. Kúpou Tesly by si tak mnoho vecí uľahčili.

16. Elon Musk CEO Apple? To znie skutočne zaujímavo, avšak neobyčajný pohľad na Muska by bol aj ako na prezidenta Applu.

17. Viac ako 100 bývalých zamestnancov Apple aktuálne pracuje pre Teslu.

18. O Tesle modeli S sa hovorí, že je to najlepšie sériovo vyrábané auto, aké bolo kedy skonštruované. Čo pre Apple, ktorý sa snaží robiť tiež najlepšie produkty na svete môže byť ďalším pádnym dôvodom.

19. Je taktiež veľmi pravdepodobné, že sa v horizonte niekoľkých týždňov dozvieme, že Apple bude partnerom Tesly v pripravovanej gigantickej továrni na batérie v štáte Nevada.

(20.) Ak aj vám napadne akýkoľvek dôvod, či už pre alebo proti spomínanej kúpe Tesly Applom, napíšte nám ho do komentára pod článkom :)

Mnohé z vyššie uvedených dôvodov majú skutočne svoje opodstatnenie a preto si myslíme, že na Calacanisovej predpovedi môže skutočne byť niečo pravdivé. V priebehu niekoľkých mesiacov by sme tu tak mohli mať najväčší obchod histórie o ktorom by sa rozprávalo ešte veľmi dlho a ktorý by zrejme aj celkom značne zmenil svet vo viacerých oblastiach, v ktorých tieto spoločnosti podnikajú. Nech už sa stane čokoľvek, na Startupers.sk sa to dozviete medzi prvými! :)

elon musk tesla

Komentáre

Najnovšie