Andrej Mikula / 27. marca 2014

Ako funguje svet startupových investícií

Credo Ventures Investori Startupers.sk Startups
Investor

Investičný fond Credo Ventures, ktorý združuje mnohých predovšetkým českých podnikateľov, sa prostredníctvom Andreja Kisku (nie ten slovenský kandidát na prezidenta:)) pustil do písania veľmi zaujímavého seriálu. Predstavuje a vysvetľuje v ňom princípy sveta rizikového kapitálu od úplných základov až po rôzne odbornejšie disciplíny spôsobom, aby to pochopil naozaj každý. Ak je to téma, v ktorej sa chcete alebo dokonca potrebujete zorientovať a pokiaľ vás obzvlášť zaujíma, ako investori premýšľajú a fungujú u nás v strednej Európe, ťažko nájdete lepší základ. Na svojom blogu ich v originálnom znení zverejnil portál Helios.

Zatiaľ Kiska spolu so svojimi spolupracovníkmi z Credo Ventures napísal tri časti seriálu:

Ako fungujú investície do startupov – Toto sú úplne základy – aký je dnes životný cyklus spoločnosti a akými druhmi financovaní si postupne prejde. Viete napríklad, aký je rozdiel medzi seed investíciou, venture kapitálom a private equity? Kiska bohužiaľ musí tiež konštatovať, že pokiaľ ide o pokrytie špecifických potrieb firiem v každej životnej fáze, v Európe nie sme ani zďaleka tam, kde Spojené štáty.

Ako na fundraising v strednej a východnej Európe – Nemusíte ísť do Silicon Valley, aby ste získali funding. Ani do Londýna či Berlína. I u nás je kapitálu dosť, len musíte vedieť, kde hľadať. Kľúčoví pre rozbehnutie podnikania sú obzvlášť takzvaní anjelskí investori, solitéri a často aj sami podnikatelia, ktorí do projektu vložia prvé peniaze hlavne preto, že veria samotnému podnikateľovi. Ako takého človeka vyberať a kde potom v našich končinách pokračovať pri hľadaní väčšej seed alebo venture investície?

Veľkosť investícií a valuácia v strednej Európe – Koľko peňazí od investora vôbec chcieť a v akom rozmedzí sa spravidla v našom regióne pohybuje veľkosť investícií v jednotlivých fázach vývoja firmy? Ako nepodceniť ani neprestreliť veľkosť rezervy, ktorá by tiež mala byť súčasťou každého business plánu? Aký podiel vo firme je bežne investorovi poskytnutý (rozhodne to v prvých fázach nebýva 50 a viac percent)? A ako sa vôbec vypočítava hodnota celej spoločnosti? To všetko je veľmi dôležitá matematika, pokiaľ nechcete byť ukrátení.

Andrej Mikula

startuper telom aj dušou, večný optimista a founder Startupers.sk :)

Diskusia